Udalosti 2014/2015

Športová olympiáda materských škôl v Banskej Bystrici

 

V jeden krásny deň, bolo to 17.júna 2015 sme boli pozvaní na Športovú olympiádu na Štiavničkách, ktorej sa zúčastnili škôlky z Banskej Bystrice a okolia. 20. ročník tejto olympiády sa niesol vo veľkom štýle. Tak ako sa na olympiádu patrí, začali sme úvodným pochodom všetkých škôlok. Potom sa nám objavili aj olympijske kruhy, ktoré nesmú chýbať a samozrejme olympiáda by nemohla začať bez zapálenia olympijskeho ohňa, ktorý zapálil samotný primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Naši športovci z čerešničkovej triedy – Tomáško Daučík, Šimonko Seifert, Janka Hiadlovská a Miriamka Pisarovičová súťažili v rôznych disciplínach – beh na 20 m., skok z miesta a hod loptičkou. Dosahovali celkom dobré výsledky za ktoré boli odmenení medailou a peknými darčekmi. Na záver sme sa občerstvili a rozlúčili so športovým dňom, na ktorý budeme mať pekné spomienky.

 

Fotogalériu nájdete TU

Enviromentálna súťaž EKOPREDŠKOLÁČIK 2015

 

Tak ako i po minulé roky, tak aj tento sa materská škola Brusno zúčastnila enviromentálnej výchovy „Ekopredškoláčik“ v Banskej Bystrici v MŠ na Sásovskej ceste. Bol to príjemný deň strávený vonku v peknom prostredí, kde bolo pripravených množstvo súťaží a hier. Tomáško Daučík aj s Miriamkou Pisarovičovou si veruže aj trochu svoje hlávky potrápili pri niektorých úlohách. Po absolvovaní všetkých súťaží a hier sa deťúrence mohli trošku občerstviť aj čerstvým ovocím aj zeleninou. Na záver sme si mohli poskladať loďky, pustiť ich na vode, vyzdvihli sme si peknú odmenu a s úsmevom sme zakývali krásnemu dopoludniu strávenému v peknom prostredí na „Ekopredškoláčiku“.

 

Fotogalériu nájdete TU

Dupkajú nožičky 2015

 

Tancuj, tancuj, vykrúcaj, vykrúcaj,
len mi piecku nezrúcaj, nezrúcaj!
Lepšia piecka na zimu, na zimu,
nemá každý perinu, perinu.

Dňa 27.5.2015 sa stretli všetky nadané deťúrence z materských škôlok z Banskej Bystrice a okolia na súťaži v tancovaní „Dupkajú nožičky“. Tak ako každý rok sa ukázali detičky s tancami ľudovými, ale aj modernými. Naša škôlka sa predviedla v plnej paráde s tancom Čerešničky, ktorý tancovali samotné čerešničky z predškolskej triedy – Veronika Dugátová, Karinka Mózerová, Emka Kurňavová, Natálka Kurjanová, Terezka Krakovská, Paľko Uhrík, Tomáško Daučík, Maťko Barla, Šimonko Seifert a Tomáško Sanitra. Aj keď nám počasie až tak nevyšlo a trochu nám pofúkal vietor, radosť z tancovania nás všetkých zohriala. Dostali sme krásne odmeny a s úsmevom sme ukončili ďalší ročník „Dupkajú nožičky“.

 

Fotogalériu nájdete TU

Deň detí

 

Ani tento rok sme nezabudli na to najdôležitejšie, na naše detičky z MŠ, a preto sme si pre ne v rámci Dňa detí pripravili množstvo prekvapení, ktoré sme rozdelili na viacero dní. Ako prvé prekvapenie, z ktorého mali niektoré detičky najprv strach, sme si zavolali policajtov, ktorí nám predviedli niekoľko ukážok z ich práce. Vyskúšali sme si nepriestrelnú vestu, putá a dokonca sme si vyskúšali aj tester požitia alkoholu. Páni policajti nám ukázali zbrane a previezli nás v policajnom aute so zapnutým majákom. Vyskúšali nás z dopravnej výchovy a taktiež pri prechode cez prechod pre chodcov. Nakoniec zastavili auto, aby nám predviedli  kontrolu vozidla a dokladov. Pánov policajtov obdarovali  za príjemné popoludnie najmenšie detičky svojimi kresbami. Na ďalší deň prišli do našej škôlky dve štvornohé prekvapenia. Detičky boli nadšené, keď zbadali na školskom dvore dvoch koníkov. Vlastne to boli dve kobyly, jedna malá s menom Nela jedna veľká, ktorá sa volala Aisha. Niektoré detičky sa báli, preto sa na koníky pozerali len zo zeme. Ostatné detičky sa mohli povoziť na koníkoch a tak mohli vidieť svet aj z konského chrbta. Detičky poďakovali koníkom za ich návštevu čerstvými jabĺčkami a mrkvičkou. Posledný deň sme si pre detičky pripravili zábavno-športové dopoludnie s rôznymi súťažami. Detičky si mohli vyskúšať skákanie vo vreci, hod loptou na cieľ, kolky, hod kruhmi na kužeľ a rôzne iné disciplíny. Aby získali sladkú odmenu v podobe cukríkového dažďa, museli prejsť každou disciplínou. Aby to nebolo všetko počas odpoludňajšieho spánku sme detičkám pripravili sladkú odmenu do ich skriniek. Fotky z Dňa detí si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

 

Fotogalériu nájdete TU

PLAVECKÝ VÝCVIK NA BYSTREJ

 

Tak ako každý rok, tak aj tento sa  naši malí škôlkári vybrali 18. mája 2015 na plavecký výcvik na Bystrú. Tak ako je už zvykom, pobrali sa všetci plavci a plavkyne s ruksakmi na chrbte pobalení s pocitom, že nevedia čo ich čaká. Ale hneď vo vode zbadali, že je to zábava a s úsmevom každý deň odchádzali na Bystrú. Všetkým to išlo veľmi dobre a verím, že sa všetci niečo nové naučili. Na záver výcviku ich tréneri pochválili a odmenili ich sladkou odmenou a hlavne medailou, ktorá všetky očká rozžiarila. Pri tejto príležitosti chceme veľmi  pekne poďakovať trénerom, ale aj pani učiteľkám, ktoré sa detičkám venovali.  Veľmi sa nám páčilo všetkým, a veríme, že sa všetci stretneme opäť o rok.

 

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

Deň matiek

 

Nadišiel ten deň, kedy sa každé dieťa túži poďakovať svojej mamičke za jej lásku a starostlivosť, ktoré od nich dostávajú. Preto sa aj naše detičky z MŠ rozhodli pripraviť pre svoje mamičky malé prekvapenie. Všetky mamy a staré mamy  sme pozvali do hotela Brusno*** aby sme oslávili tento krásny sviatok piesňami, básničkami a tancami venovaným všetkým mamám. Ako prvé vystúpili najmenšie hruštičky s uspávankou pri ktorej znázorňovali kolembanie bábätiek, básničkou pre mamičky  a hrou Oli, oli Janko. Stredné jabĺčka venovali svojim mamám krásnu báseň a piesne s názvom Červené jabĺčko a Viažem si kytičku. Najväčšie čerešničky vystúpili s ľudovým tancom a taktiež s básňami a piesňami, ktoré venovali svojim mamám. Všetky detičky mali pre svoje mamičky pripravené aj darčeky, ktoré s láskou vyrobili so svojimi pani učiteľkami. Na záver sme sa všetci zabavili na spoločnej diskotéke. Fotky z tohto krásneho dňa si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

LYŽIARSKY VÝCVIK MŠ NA TÁLOCH

Tak ako aj po minulé roky, aj tento rok sa niesol v športovom duchu malých talentov. Aj keď nám počasie až tak neprialo, prialo nám veľa šikovných deťúreniec, ktorým to tento rok išlo mimoriadne veľmi dobre. Snehu bolo dostatok, viac ako minulý rok a tak sme sa vybrali posledný februárový týždeň na lyžiarsky výcvik na Tále. V pondelok sme boli plní očakávania, čo nás tento krásny týždeň čaká. Začiatok týždňa bol pre nás náročnejší, ale keď sme si v priebehu týždňa zvykli, išlo nám to ako po masle J V strede týždňa sa nám ukázalo aj slniečko, ktoré nám prihrávalo všetkým dobrú náladu. Deťúrence počúvali svojich trénerov, inštruktorov, ale i svoje pani učiteľky.  A hlavne preto, na záver lyžiarskeho výcviku, boli všetky deti odmenené  za ich tvrdú prácu a snaženie. Bolo nám všetkým naozaj perfektne, krôčik po krôčiku sme sa každým dňom zlepšovali, až kým sme náš lyžiarsky výcvik neukončili veľkými pretekmi, kde z chlapcov bol najrýchlejší Marek Lehotský a z dievčat bola najrýchlejšia Nikolka Hrašková. Ale ani naši škôlkári sa nedali zahanbiť, všetci boli výborní. Posledný deň v piatok sa prišli na svojich malých lyžiarov pozrieť aj ich hrdí rodičia. Bol to pre deti ten najkrajší zážitok, pretože sme sa s naším lyžiarskym výcvikom rozlúčili rozdávaním medailí, diplomov i sladkej odmeny. Vtedy všetky očká zažiarili šťastím. Naozaj nám prišlo aj ľúto, že sa musíme rozlúčiť a ukončiť tento krásny lyžiarsky týždeň. Ale nebuďme smutný, o rok sa opäť stretneme a len nostalgicky budeme spomínať na tento pekný zážitok...Ako sa nám darilo si môžete pozrieť tu.

Fotogalériu nájdete TU

Kto sa postará o zvieratká

V rámci enviromentálnej výchovy v našej MŠ sme si aj na zimu pripravili exkurziu do prírody. V rámci témy KTO SA POSTARÁ O ZVIERATKÁ sme sa rozhodli s rodičmi a deťmi navštíviť kŕmnu linku. Predtým sme však navštívili zariadenie v ktorom chovajú daniele a diviaky, aby sa deti aj takýmto zážitkom oboznámili s lesnou zverou. Poobede sme sa  vyviezli autami až do Sopotnickej doliny ku kŕmnej linke, kde nás už očakával lesný pedagóg Ing. Miroslav Šuch s pánom horárom Andrejom Chválikom. Lesný pedagóg nám predstavil všetky objekty, ktoré sa na kŕmnej linke nachádzajú: solisko, silážna jama s válovom, válov na jadrové krmivo (krytý aj nekrytý), senník, násypník na jadrové krmivo. Deti si priniesli so sebou zeleninu, suché rožky, jablká, seno a iné krmivo a pripravili pre lesné zvieratká veľkú hostinu. Lesný pedagóg deťom prisľúbil, že ich navštívi v MŠ a donesie im fotografie zvierat z kŕmnej linky ako poďakovanie za to, že sa o ne v zime postarali.

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

VIANOČNÉ TVORIVÉ DIELNE

Vianoce sú, keď sme spolu,
keď rodina sadá k stolu.
Mamka, ocko, detičky,
dedkovia a babičky.
Vianoce sú od Ježiška,
dal nám lásku do balicka.
Bolo jej dosť, dostal každý,
rozdelil ju raz a navždy.
Medzi ľudí, kvietočky,
zvieratká aj včeličky.
Kúsok lásky zo srdiečka,
ukry aj ty do balíčka.

Keď sa krok po kroku blížili Vianoce, chceli sme sa na ne pomaličky pripraviť a navodiť si tú správnu vianočnú atmosféru aj my škôlkári spolu aj s rodičmi a starými rodičmi. V stredu 17.12.2014 sme sa spoločne stretli v Hoteli Brusno na Vianočných tvorivých dielňach, kde sme spolu vytvárali nápadité vianočné pozdravy a  kartičky na darčeky. Skôr ako sme však začali, sme si myškôlkári pripravili vianočný program, kde nám svoju šikovnosť ukázali všetky triedy. Od najmenšej hruštičkovej až po veľkákov – predškolákov. Svoj program nám ukázali aj ZUŠ-kári pod vedením Mgr. Zuzky Michalcovej a nakoniec nám krásne zatancovali dievčatá z tanečného krúžku pod vedením pani učiteľky Barborky Debnárovej. Po programe sme sa s chuťou pustili do výroby krásnych pohľadníc aj kartičiek. Všetkým to išlo veľmi dobre, detičky pomáhali rodičom, a aj rodičia pomáhali detičkám J Nakoniec sme si svoje výtvory vystavili na nástenke, kde sa všetci mohli kochať ich krásou. Prežili sme spolu pekný predvianočný večer pri ktorom, pevne verím, sme sa príjemne zabavili, posedeli, porozprávali sa, ale hlavne pocítili kúsok čara Vianoc...

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

 

Mikuláš v materskej škole

 

Aj tento rok už tradične zavítal medzi všetky deti, ktoré netrpezlivo očakávali jeho príchod, Mikuláš. Aj tie najmenšie sa učili pesničky a básničky, poslúchali pani učiteľky a aj rodičov.Všetky totiž dobre vedeli, že Mikuláš nosí balíčky len dobrým deťom.

V prvý decembrový piatok Mikuláš zavítal aj do našej materskej školy v Brusne. Všetci škôlkari sa stretli vo veľkej triede a vítali ho pesničkami. Ten si priviedol aj svojich verných pomocníkov čerta a anjela s košom plných dobrôt.

Smelšie deti sa nevedeli dočkať, kedy sa dostanú k Mikulášovi a zarecitujú básničku alebo zanôtia pieseň, čo poctivo trénovali. Bojazlivejšie sa snažil posmeliť anjelik. Keďže všetky deti boli dobré, balíček sa ušiel každému.

Aj keď čert nemal veľkú radosť z rozdávania darčekov, na záver si s deťmi zatancoval spolu s anjelom a Mikulášom. Keď sa s mávajúcimi detičkami lúčili, prisľúbili, že o rok k nám zavítajú opäť.

 

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

Enviromentálna výchova v MŠ – jeseň 2014

 

Aj túto jeseň sme pre deti naplánovali enviromentálnu výchovu v spolupráci s lesným pedagógom Ing. Miroslavom Šuchom. Hneď po obede sme sa s veľkákmi a stredniakmi obliekli a vybrali  na dlhú cestu do kúpeľného parku v našej obci. Cestou sme si spievali jesenné piesne aby nám rýchlejšie ubehla cesta hore. Tam nás už privítal pán horár Mirko, ktorý mal pre nás prichystané zaujímavé úlohy. Najskôr sme sa s ním rozprávali o prírode a najmä o stromoch. Pán horár nás oboznámil s rôznymi kríkmi, ihličnatými a listnatými stromami v okolí, hlavne s javorom mliečnym, ktorý tam rástol. Kládol nám otázky o prírode, na ktoré sme skoro vždy vedeli odpovedať správne.  Neskôr nám zadal úlohu, vytvoriť strom v menších skupinkách. S pomocou pani učiteliek a pána horára sme z opadaného lístia vytvorili korunu  a z konárov kmeň stromu.  Pán horár nás pochválil za krásne stromy a hneď nás nasmeroval k ďalšej úlohe. Rozprávali sme sa s ním o zvieratkách a ich príprave na zimu. Potom nás zaviedol za rozprávkovým medveďom a našou úlohou ho bolo nakŕmiť, aby sa neukladal na zimný spánok s prázdnym bruškom. Bol to však rozprávkový medveď, ktorý mal najradšej šišky z rôznych ihličnatých stromov. Šišky sme mu hádzali priamo do bruška, a veľmi sme sa pritom zabavili. Nakoniec sme medveďovi ešte zaspievali pieseň Medveďku, daj labku a rozlúčili sme sa sním. Po týchto úlohách sme už aj my trochu vyhladli, no našťastie nám pani kuchárky zabalili džúsy a buchty. Keď sme sa dosýta najedli vybrali sme sa s plnými bruškami, novými zážitkami a aj trošku unavení naspäť do škôlky v sprievode pána horára.

FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

Október – mesiac úcty k starším

 

Starí rodičia držia naše malé ruky len chvíľu, ale naše srdce navždy. Október je mesiac úcty k starším a  preto sme si ich uctili a strávili s nimi príjemné spoločné popoludnie. Zišli sme sa všetci o 16.30 hod.  v Hoteli Brusno, kde naši šikovní škôlkari otvorili večierok  pesničkami a básničkami pre svojich rodičov a starých rodičov a tým vyjadrili čo k nim cítia. Každý si priniesol rôzne jesenné plody ako: jabĺčka, tekvičky, gaštany, zemiaky.... z ktorých spoločnými silami vznikali rôzne tajomné, strašidelné a zároveň krásne výtvory. Prácu vystriedala zábava prebiehajúca v haloweenskom duch. Všade naokolo boli strašidelné masky, ktoré sa s veľkou chuťou bavili, strašili a tancovali spoločne so svojimi rodičmi, starými rodičmi a pani učiteľkami. Keďže bolo už veľa hodín a po práci a zábave boli strašidlá unavené, všetci sme sa pekne rozlúčil. Z tvorivého a zábavného popoludnia sme domov odchádzali s príjemným pocitom.  


FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU

Šarkaniáda

 

Leto vystriedala jeseň a my, škôlkari, sme sa ju rozhodli privítať veselo a so všetkou gráciou. No a ako inak by sa dala privítať jeseň, ak nie krásnymi farebnými šarkanmi a usmievavými detičkami? Preto sme ako každý rok usporiadali Šarkaniádu pre všetky detičky z našej materskej školy, ale aj pre iných malých či veľkých milovníkov šarkanov. Stretli sme sa o 10.00 hod. pri kostole a pokračovali sme smerom na Brdo. Ako sme tak išli slniečko sa schovalo za oblaky a privítal nás vietor, ktorý už iste tušil, čo sa chystá. Na kopci nám rodičia pomohli poskladať šarkanov, ktorí sa už po chvíli vznášali vetrom. Obloha bola zaraz plná farebných rybičiek, drakov, motýľov a kadejakých iných zvláštnych tvorov. Aj pani jeseň nás odzdravila krásnou farebnou dúhou, ktorú na oblohe vytvorila. Na chvíľku nám vietor prestal fúkať a tak sme behali so šarkanmi hore a dolu kopcom, aby sme šarkanov udržali na oblohe. Niet divu, že nám po tomto šantení začali vyhrávať v bruškách muzikanti. Našťastie to rodičia už dopredu tušili a rozložili oheň, na ktorom nám už spokojne opekali špekáčiky. Z tohtoročnej Šarkaniády sme sa vracali nielen s plnými bruškami, ale aj s medailou a sladkými odmenami, no a my dúfame, že aj s krásnymi spomienkami.


FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU