Udalosti 2018/2019

Organizácia materskej školy 2018/2019

 

Naša materská škola využíva pri výchovno - vzdelávacej činnosti Školský vzdelávací program Krok za krokom celým rokom. Ako v minulých rokoch spolupracujeme s CVČ Brusno, súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva Brusno, logopédom. Ďalej sme začali spoluprácu s Lesmi SR.

Deti sú rozdelené do tried/ čerešničková, hruštičková, slivková, jabĺčková /podľa veku.
 

Čerešničková trieda

 

Trieda 2- 3 ročné deti

 

Učiteľky: Mgr. Monika Rišová Vrzalová / triedna učiteľka

                 Ing. Renáta Mačádiová

 

Aneta Bullová, Jakub Brašeň, Oliver Citara, Sebastián Danček, Veronika Dobríková, Dominik Fujdiaková, Simona Huťková, Samuel Chromek, Nina Chváliková, Leo Lupták, Tomáš Majzel, Tamara Ondrejková, Maik Pikula, Tomáš Pipich, Jozef Šagát, Viktor Šiket, Olívia Šišiaková, Juraj Talár, Damián Turiak, Sebastián Turiak

 

Hruštičková trieda

 

Trieda: 3- 4- 5 ročné deti

 

Učitelia: Mgr. Daniela Šanková/ triedna učiteľka

                        Nikola Živorová

 

Michal Baliak, Laura Fógelová, Elizabeth Gerová, Sára Hirková, Tomáš Chautur, Alexander Chebeň, Veronika Chramcová, Zoja Kurtulíková, Matúš Mlynárčik, Adam Mokroš, Matej Patráš, Dario Prlič, Hannah Selecká, Oliver Solivajs, Slavomír Šnírer, Matias Vaník, Oliver Vilhan, Viktor Vyšný

 

Slivková trieda

 

Trieda: 3- 4- 5 ročné deti

 

Učiteľky: Denisa Živická / triedna učiteľka

                Mgr. Matej Parobek

 

Zuzana Bedríková, Izabela Bullová, Miroslav Huťka, Michal Karcel, Viktória Nebusová, Karolína Núdziková, Tibor Ondrejkov, Radan Pacher, Lucas Pikula, Kamila Psotová, Lukáš Sršeň, Jozef Šimeček, Jonatán Šipöcz, Damián Škrabala, Samuel Štubňa, Lenka Timková, Emma Vyšná, Andrej Zeman

 

Jabĺčková trieda

 

Trieda: 5-6 ročné deti

 

Učiteľky: Mgr. Monika Tagajová / triedna učiteľka

                Bc. Viktória Haviarová

 

Jana Albertyová, Sára Balková, Lukáš Daučík, Teo Dobrík, Adrián Drábek, Richard Hirka, Nina Hudáková, Katarína Chromeková, Timea Kamenská. Andrew Kevin Kelly, Peter Kočický, Martin Lupták, Simona Mesiariková, Lukáš Mlynárčik, Lukáš Modrovský, Vivian Poldauf, Martin Riapoš, Kristína Selecká, Sofia Slobodníková, Michal Sršeň, Kristína Studená, Michaela Šimečková, Kristína Vlčková, Žofia Zázrivcová

 

Rozlúčka predškolákov

 

V dobrom aj zlom budeš moja,

spomienky sa s tebou spoja,

keď je slnko, keď je zima,

ty si moja škôlka milá.

 

Deň 19. 6. 2019 bol veľkým dňom pre našich kamarátov z Jabĺčkovej triedy. Nadišiel čas kedy sa rozlúčili s materskou školou, v ktorej sme spoločne strávili veľa pekných chvíľ. Prežili sme spolu krásne, bezstarostné obdobie, plné hier, zábav, radosti a pohody. Rozlúčka sa konala v Kultúrnom dome v Brusne. Po príhovore pani učiteľky a Aďkovej maminky, detičky dostali osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania. Nasledoval program, na ktorý sme sa všetci tešili. Detičky predviedli čo všetko sa v škôlke naučili. Záverečnou piesňou Sokoly- Nejdem do školy, dojali nielen pani učiteľky ale aj rodičov. Počas odovzdávania častušiek si detičky pochutnali na skvelej torte. Po oficiálnej časti sme si užívali tanečnú zábavu. A tak ako odznelo v príhovore:

Lúčim sa s vami, deti, za všetkých, ktorí vás tu mali radi. Bude sa nám za vami cnieť, ale veríme, že sa vám bude v škole páčiť, že z vás budú usilovní žiaci, z ktorých bude mať radosť nielen pani učiteľka, ale aj rodičia. Keď budete poslušní, trpezliví, zodpovední a budete sa dobre učiť, vaše snaženie vám prinesie úspech a spokojnosť.  Želáme vám, aby vám dnešný čarovný úsmev na vašich rozžiarených tváričkách vydržal aj v budúcnosti.

Srdečné ďakujeme patrí rodičom za skvelú zábavu, občerstvenie a najmä tým,  ktorí si našli čas a pomáhali nám pri výzdobe a upratovaní. Ďakujeme

Fotogalériu nájdete TU

Lesná pedagogika

 

Dňa 24.06.2019, nás navštívili lesné pedagogičky a lesní pedagógovia. Už o 9:30 nás čakali na školskom dvore, kde mali pre nás pripravené všelijaké aktivity. Veľmi sme sa tešili. Plnili sme rôzne aktivity ako zbieranie červíkov pre vtáčikov, skladanie slnka, kvetu, stromu, a muchotrávky z dreva či zatĺkanie klincov do dreva. Najviac sa deťom páčila však hra na koňa a kočiša, kde kôň ťahal drevo a kočiš ho navádzal tak, aby  koník nenarazil do stromu. Keď sme všetky tieto aktivity zvládli, čakali nás odmeny v podobe odznaku s medveďom, lesníckej čiapky a balónu. Lesným pedagógom a pedagogičkám ďakujeme za krásne predpoludnie a tešíme sa na ďalšiu návštevu zase o rok.

Fotogalériu nájdete TU

Zamatový zajačik

 V jedno krásne slnečné dopoludnie k nám zavítalo divadielko na Rázcestí  z Banskej Bystrice. Volalo sa Zamatový zajačik. Túto rozprávku napísala svetoznáma americká autorka Margery Williams Bianco. Interaktívne predstavenie o zajačikovi, ktorý sa v rozprávke stal skutočným sa deťom veľmi páčilo a tešíme sa na ďalšie spoločné divadelné stretnutie.

Fotogalériu nájdete TU

Deň rodiny

Dňa 27.06.2019 sa konala akcia v našej škôlke pod názvom „Deň rodiny“ alebo „2. ročník loptových hier.“ Najprv sme rodičov s detičkami vrelo privítali a povedali si ako bude dnešné popoludnie prebiehať. Nasledovalo spočítanie lôpt a zodpovedanie otázky, či sme prekonali rekord v počte prinesených lôpt z minulého roka. Bohužiaľ neprekonali, pretože počet lôpt bol len 36 ks. To nás však neodradilo od súťaženia. Nasledovalo súťaženie medzi rodičmi a deťmi pri aktivitách, ktoré pripravili pani učiteľky a pán učiteľ. Boli to rôzne aktivity ako hádzanie loptičiek do otvoru, prenesenie loptičiek na lyžičke cez prekážkovú dráhu, kolky, chytanie loptičiek medzi rodičom a dieťaťom, a nosenie loptičiek medzi palicami do cieľa, no tiež sme nezabudli na florbal cez prekážky. Deťom aj rodičom sa aktivity veľmi páčili a za zvládnutie týchto aktivít si odniesli medovník v tvare kvietku s nápisom Deň rodiny. Aby však tento deň neskončil len tak, zavŕšili sme ho poriadnou opekačkou. Už teraz sa milí rodičia a milé deti tešíme na ďalšiu spoločnú akciu.

Fotogalériu nájdete TU

MDD v našej materskej škole

Dňa 3.6. sme s našimi škôlkarmi oslavovali MDD. Čakalo ich množstvo prekvapení. Najprv si pani učiteľky a pán učiteľ pre detičky pripravili rôzne športové disciplíny. Detičky zdolávali prekážky s loptičkou, skákali vo vreci, trénovali hod na cieľ a vyskúšali si aj slalom cez kužele na odrážadle. Po zvládnutí prekážok detičky dostali keksík, masku líšky, zubné kefky a loptu.  Veríme, že sme detičky potešili a darčeky sa im páčili. Kolektív MŠ

Fotogalériu nájdete TU

Policajti v našej MŠ

V rámci dopravnej výchovy nás v jedno piatkové dopoludnie navštívili policajti z OO PZ Slovenská Ľupča. Hneď na úvod našej návštevy nás privítal pán policajt Braňo so svojím štvornohým kamarátom – služobným psíkom Emilom. Bol to štvorročný Nemecký ovčiak, ktorý neuveriteľne rýchlo reagoval na všetky pokyny, dokonca našiel aj skrytú drogu, ktorú mu policajt Braňo nastriekal na chodník. „Ten psík je ale poslušný“, znelo z úst detí. Za ukážku poslušnosti detičky zatlieskali Emilovi a potom sa s ním na pamiatku hrdinsky a nebojácne odfotili.

Deti sa oboznámili s významom prečo máme políciu, s druhmi polície, s ich prácou, ako aj s ich výstrojou a výzbrojou.  Pre detičky bol neuveriteľný zážitok  sa aspoň na chvíľu previezť v policajnom aute so zapnutým majákom, vidieť na vlastné oči skutočný obušok, pištoľ, putá, reflexnú vestu, terčík, ktoré si mohli požičať a odfotiť sa, ale aj dräger, do ktorého si mohli fúknuť.

Vďaka peknému  a milému prístupu policajtov  sa detičky ešte popoludní rozprávali  o svojich zážitkoch z tohto užitočného stretnutia, o  ktorom určite porozprávali nielen svojim rodičom.

Ďakujeme pánom policajtom z OO PZ Slovenská Ľupča za návštevu, poučný výklad a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Fotogalériu nájdete TU

VČELIČKY V MŠ

Dňa 30.5.2019 k nám do materskej školy zavítal so včielkami pán včelár Nebus. Ukázal nám a povedal, kde včely bývajú, ako žijú v jednej veľkej komunite. Vysvetlil nám ako sa vyrába med a sviečky. Na ukážku nám doniesol aj živé včely, oblek a rôzne nástroje, potreby, ktoré potrebuje aby sa mohol dôkladne starať o svoje včelie kráľovstvo. Všetkým sa nám to páčilo a pánovi Nebusovi ďakujeme.

Fotogalériu nájdete TU

              Hudobný koncert v materskej škole

Dňa 12.6 opäť ako každý rok, nás prišli navštíviť deti zo základnej umeleckej školy Brusno v sprievode pani učiteľky Zuzky. Aj tento rok nám prišli ukázať rôzne hudobné nástroje a zahrali nám pútavé  divadielko o kozliatkach a vlkovi, ktoré bolo sprevádzané pesničkami.  Deti pani učiteľke s divadielkom pomohli, zahrali sa na kozičky a vlka a s radosťou si zaspievali. Potom nasledovali hádanky aký hudobný nástroj doniesli a detičky zo základnej umeleckej školy nám na nich  aj zahrali.

Ďakujeme za  skvelý hudobný zážitok.

Fotogalériu nájdete TU

Plavecký výcvik na Bystrej

Ani tento rok sme nevynechali týždenný plavecký výcvik na Bystrej. Dochádzali sme autobusom každý deň, okrem štvrtku, a vo vode sme sa snažili naplno využiť každú minútu. Niektorí z nás sa už od začiatku vedeli udržať nad hladinou, iní sa s vodou ešte len zoznamovali. Všetci sme sa však tešili, že sa niečo nové naučíme. Inštruktori si nás rozdelili do troch skupín, podľa toho, aké zručnosti v plávaní už máme. Všetkým nám to išlo už od začiatku veľmi dobre, no keď sme sa presunuli do hlbšej vody dostavili sa aj obavy, či to zvládneme. Naši inštruktori boli ale stále pri nás a tak sme sa osmelili. Každý deň sme robili pokroky a v posledný deň sme ukázali, čo sme sa cez týždeň naučili. Odmenou za našu snahu a výkon bola pre nás nielen pochvala našich inštruktorov, ale tiež medaila, diplom a sladké prekvapenie.

 Fotogalériu nájdete TU

Vystúpenie v Domove seniorov - Hronov

15.5. 2019 pri príležitosti Dňa matiek prišli naše detičky spríjemniť doobedie dôchodcom v Domove seniorov- Hronov u nás v Brusne. Detičky potešili babičky a deduškov pripravenými básničkami, pesničkami i tančekmi. Každé jedno vystúpenie zožalo veľký srdečný potlesk. Nechýbali ani slzičky šťastia. Aby si každý zo seniorov s láskou spomenul na naše vystúpenie dostali darček v podobe srdiečka.

Fotogalériu nájdete TU

Hasiči v našej škôlke

Aj tento rok, dňa 31.5.2019, k nám prišli páni hasiči z dobrovoľného hasičského zboru z Brusna predviesť a porozprávať o dôležitosti povolania hasičov. Pokiaľ detičky počúvali o nebezpečenstve ohňa, hasiči pripravili ohnisko. Po jeho zapálení, za zvukov sirén prišlo hasičské auto a s napätím sme sledovali hasenie veľkej vatry. Po ukážke hasenia vodou, nám predviedli aj hasenie penou. Keď bol chodník plný peny, deti neodolali a chceli sa s ňou hrať. Vyskúšali sme si aké to je byť hasičom. Deti za pomoci dospelých sa pokúšali prúdnicami hasiť oheň i odstraňovali penu z chodníka. Hasiči deťom ukázali vybavenie áut, na ktorých ich aj povozili po školskom dvore. Veľmi sa im páčilo keď si mohli vyskúšať naozajstnú hasičskú helmu. Fotografie našich malých hasičov nájdete vo fotogalérii.

Ďakujeme Dobrovoľnému hasičskému zboru z Brusna za krásne doobedie.

Fotogalériu nájdete TU

Ekopredškoláčik

Spoločnosť pre predškolskú výchovu región Banská Bystrica organizovala dňa 29. 5. 2019 v Materskej škole Profesora Sáru, 8.ročník  enviromentálnych aktivít Ekopredškoláčik. Z našej predškolskej triedy sa týchto zaujímavých  aktivít zúčastnili Timka Kamenská a Maťko Lupták. Pre deti bolo pripravených 10 stanovíšť. Prostredníctvom nich sme poznávali krásy prírody- rastliny, stromy, kríky a aj chrobáčiky. Deti tvorili, skúmali  a hrali sa pomocou prírodných a ekologických materiálov, ktoré nám príroda ponúka. Skrášlili sme okolie umeleckými a jedinečnými aktivitami. Vyrobili sme si aj krásny lapač snov. Každá zúčastnená materská škola zanechala odkaz o dôležitosti ochrany prírody. Našim kamarátom sa najviac páčila aktivita s lovením odpadu z jazierka.

Za zvládnuté aktivity boli detičky odmenené a čakalo nás aj chutné občerstvenie.

Fotogalériu nájdete TU

Motýlia záhrada

Aj tento rok sme sa  rozhodli, že naše motýlie záhrady neostanú prázdne, a tak sme si kúpili motýlie larvy.

V troch pohárikoch sa ukrývalo15 maličkých húseníc z rodu Babôčka Bodliaková. Húsenice mali v poháriku potravu a prostredie, ktoré potrebovali na prežitie, rast a zakuklenie.

Keď už boli všetky húsenice zakuklené, tak sme ich opatrne preložili do našich motýlích záhradiek. A tak sme čakali, kedy sa z kukly vyliahne prvý motýľ. Všetci sme sa tešili. Detské očká rozsvietila radosť z prvého motýlika. Postupne sa vyliahli všetky.

Po pár dňoch prišiel čas, aby sme ich vypustili ich do prírody. Klietky s motýlikmi sme vyniesli von na školský dvor a tam sme ich vypustili. Niektorí vyleteli sami a niektorým sme museli pomôcť.

Všetci sa už tešíme na ďalšiu jar, aby sme mohli opäť naplniť naše motýlie záhrady.

Fotogalériu nájdete TU

Hudobný koncert v škôlke

Dňa 26.04.2019 nás v našej škôlke navštívila pani učiteľka Mgr. Zuzka Kučeráková zo Základnej umeleckej školy v Brusne spolu so svojimi dvoma pomocníčkami. Predstavili nám hudobné nástroje klavír, husle, flautu.  Najskôr nám však na týchto hudobných nástrojoch zahrali a deti hádali názvy pesničiek a tiež názvy hudobných nástrojov. Spolu s pani učiteľkou a dievčatami sme si zaspievali pesničky ako Kukulienka, Prší, prší a tiež Červené jabĺčko, ktoré deti dobre poznajú. Okrem pesničiek sa deti naučili aj dva tančeky za pomoci p. učiteľky Zuzky a našich dvoch šikovných škôlkarov Ninky Hudákovej a Maťka Riapoša, ktorí Základnú umeleckú školu navštevujú. Dievčatá sa naučili tanček „Trci polku“ a chlapci tanček „ Štyri kroky dopredu a štyri kroky dozadu“. Bolo to veľmi pekné dopoludnie.  Pani učiteľke Zuzke a dievčatám  - pomocníčkam veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutie.

Fotogalériu nájdete TU

Míľa pre mamu

Ďakujem, že si mama...

„ Čo by ste urobili pre svoju mamu, aby ste jej vyjadrili lásku a vďačnosť za život, ktorý Vám dala?“ „Prejdite s nami symbolickú míľu.“

Piatkové popoludnie 10.05.2019 sa u nás v materskej škole nieslo práve v tejto v myšlienke.

A tak sme sa spolu s mamami, starými mamami stretli o 16:30 na školskom dvore. Najprv sme maminky a staré mamy, ale tiež ockov privítali krátkym príhovorom. Vysvetlili sme im ako bude dnešné poobedie prebiehať. Potom sa každá trieda so svojimi pani učiteľkami predstavila krátkym programom. Básničkami a pesničkami sme potešili naše maminky. A potom to prišlo. Maminky si vzali pripravené fľašky vody a postavili sa so svojimi ratoliestkami na štart. Odštartovali sme náš beh. Všade vládla príjemná atmosféra a dobrá nálada. Bežecká dráha bola vyznačená stužkami z krepového papiera, ktorú každý zvládol. Po dobehnutí do cieľa čakali maminky srdiečkové medaile a detičky omaľovánky s nálepkou.

 Samozrejme, že naše detičky boli nedočkavé a najviac sa tešili na to, kedy odovzdajú svojím maminkám darčeky, ktoré im vyrábali.

Zatiaľ, čo maminky bežali, oteckovia svojim žienkam a detičkám opekali špekačky.

Bolo to veľmi príjemné popoludnie, za ktoré všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoločnú akciu.
Fotogalériu nájdete TU

Sviatky jari v Horehronskom múzeu

V stredu 17.4. sa trieda predškolákov vybrala na výlet spojený s výstavou. Horehronské  múzeum v Brezne  organizovalo v spolupráci s Miestnym odborom Živeny v Brezne tradičnú predajnú výstavu prezentujúcu výrobky spojené s Veľkou nocou.

Cestu vlakom sme si spríjemňovali hrami a piesňami, preto nám ubehla veľmi rýchlo. Sledovali sme aj okolie a dediny, cez ktoré náš vlak prechádzal. Niektorí z nás si už prečítali, názov obce, ktorej sme sa cestou nachádzali. V Brezne nás privítalo veterné počasie.

Na výstave sme videli rôzne druhy veľkonočných kraslíc (farbené voskom, dierkované, maľované, striekané, vyškrabávané, papierové alebo vyrobené zo stužiek) a aj korbáče upletené z vŕbových prútov, výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Súčasťou výstavy bola aj prezentácia drevárskych výrobkov a dekorácií.

S obdivom sme si prezerali zručnosti a kreativitu všetkých výrobcov. Na pamiatku sme si kúpili veľkonočné voskové vajíčka a keramické výrobky.

Cestou domov sme sa zastavili v cukrárni, kde sme neodolali voňavým koláčikom.

Bol to pre nás nezabudnuteľný deň plný úsmevných zážitkov.

Fotogalériu nájdete TU

Dupkajú nožičky, dupkajú  2019

Dňa 30. 4. 2019 usporiadali Mesto Banská Bystrica, Spoločnosť pre predškolskú výchovu región Banská Bystrica a okresný úrad, odbor školstva Banská Bystrica  13. ročník prehliadky detských tanečných hier Dupkajú nožičky dupkajú.

Lásku k tancu predviedlo 15 materských škôl, medzi ktorými boli aj naše jabĺčka. Na začiatku prehliadky sa nám predstavil tanečný pár Filip Gráfik s Vaneskou Šankovou z Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici.

Detičky predviedli rôzne tanečné štýly. No my sme napäto čakali, kedy ohlásia našu materskú školu. Jabĺčka zvládli tanec na pieseň od speváčky Kristíny s úsmevom na perách a publikum ich odmenilo mohutným potleskom.

Tešíme sa na naše ďalšie vystúpenie. Vidíme sa 18.5. 2019 v Brusne na Čipkárskom.

Fotogalériu nájdete  TU

JARNÉ PREBUDENIE V HIADLI:

 Poézia a rozprávky sú ako hudba, pohladia ubolenú dušu, pomôžu zahnať smutné myšlienky.

Dňa 16. 4 2019 – sa naša materská škola zúčastnila v speve a v prednese básni v Hiadli pod názvom Jarné Prebudenie. Privítali nás, usadili a mohli sme začať.  Našu materskú školu  prezentovalo 5 detí. Z jabĺčkovej triedy Lukáško Daučík a Katka Chromeková, zo slivkovej triedy Karolínka Núdziková a z hruštičkovej triedy Elizabeth Gerová  a Alexander Chebeň.  Deti túto aktivitu prežívali vážne a oduševnene. Nikto sa nehanbil, každý chcel zarecitovať a zaspievať čo najkrajšie a najlepšie. Deti sa povzbudzovali potleskom. Víťazi boli všetci, lebo všetci ukázali akí sú šikovní, ako vedia spievať, tancovať a prednášať. Potom nás čakalo malé občerstvenie a  odmena za snahu. Ďakujeme za pekné strávené popoludnie.

Fotogalériu nájdete TU

                         Divadlo O Veternom Kráľovi

Viete deti odkiaľ fúka vietor?  Ďaleko – praďaleko, na vysokom vrchu býva Veterný kráľ. Žije tam celkom sám, nestará sa o ľudí..... Tak sa začalo v našej mš divadielko dňa 14.3. Bola to rozprávka  O veternom kráľovi - príbeh, v ktorom dobro víťazí nad zlom a bratská láska prekoná všetky ťažkosti. Bolo to predstavenie, do ktorého sa zapájali aj deti, čo ich veľmi tešilo. Všetci sme sa preniesli do deja, pohltila nás atmosféra a hudobné podfarbenie, pri ktorom sme si aj zaspievali.  Celé predstavenie sme takmer ani nedýchali. Veľké ĎAKUJEM za všetky deti.   

Fotogalériu nájdete TU

Karneval v MŠ

 

„Karneval, karneval

nech spieva, kto sa dnes nehneval.

Karneval, piesenky,

nech spieva, kto má hlas tenký.

Chlapec šašo, dievča saša,

veselá je trieda naša.

Snehulienka, trpaslíci,

hríbik, lienka aj zbojníci...”

            Február je mesiacom, pre ktorý sú typické fašiangové zábavy spojené s hudbou a tancom. Preto sme aj v našej škôlke ukončili toto obdobie detským karnevalom v krásnych maskách. Priestory našej školskej jedálne žialili pestrou výzdobou, ktorú vytvorili škôlkari spolu so svojimi pani učiteľkami a pánom učiteľom. O dobrú náladu sa postaral šašo Čo so svojou kamarátkou šašou, ktorí si pre detičky pripravili bohatý program. Svojimi kúzlami, pri ktorých im asistovali naši šikovní škôlkari, vyčarovali na tvári úsmev všetkým deťom aj dospelým.  Šašo Čo so svojou pomocníčkou naučili deti tanečné kroky na rôzne veselé pesničky a deti tancovali čo im nôžky stačili. Taktiež si pripravili pre detičky bublinkovú šou, ktorá sa im nesmierne páčila, keďže mohli tancovať pomedzi bubliny. Neskôr chcel šašo vybrať a odmeniť najkrajšiu masku. No keďže si nevedel spomedzi toľkých krásnych masiek vybrať len jednu, odmenil všetky detičky sladkou lízankou.  Pre detičky si pripravili aj detskú diskotéku, na ktorej vytancovali nielen detičky, ale aj ich rodičov a pani učiteľky s pánom učiteľom. Už teraz sa tešíme o rok na ďalší karneval.

Fotogalériu nájdete TU

Karneval so žabkou Bupi

S detičkami z jabĺčkovej triedy sme sa zapojili do súťaže so žabkou Bupi. Našou úlohou bolo usporiadať karneval, na ktorom budú princezné a hrdinovia z výrobkov Bupi. Pre naše detičky sme si prichystali aj rôzne aktivity a súťaže, za ktoré získali sladkú odmenu v podobe cukríkového dažďa. Jabĺčka celý deň veselo tancovali a šantili v krásnych maskách a nakoniec si oddýchli pri počúvaní rozprávok. Našim detičkám sa tento netradičný karnevalový deň veľmi páčil, preto sa už tešia na ďalší karneval. Fotky z Bupi karnevalu si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Fotogalériu nájdete TU

Lyžiarky výcvik Šachtičky- Selce Čachovo 2019

 

Od 21.1. do 25.1. sa detičky našej škôlky zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Začali sme v lyžiarskom stredisku na Šachtičkách, kde nás privítalo mrazivé, ale slnečné počasie. Detičky sa tu naučili základy lyžovania. Niektorí z nás už na lyžiach stáli. No niektorí z nás boli úplní začiatočníci. Každý deň sme začali rozcvičkou, kde sme si rozcvičili celé telo. Keď boli detičky pripravené obuli si lyže a vyrazili na svah. Hravou formou nás páni inštruktori učili zastaviť, robiť oblúčiky. Ku koncu lyžiarskeho výcviku sme už všetci zvládli svah v lyžiarskom stredisku Selce Čachovo. Posledný deň sme sa všetci tešili na záverečnú súťaž- slalom. Všetci sme ho úspešne zvládli a za vynikajúce výsledky detičky dostali medailu a sladké prekvapenie. Ako sa nám darilo môžete vidieť vo fotogalérii.

Fotogalériu nájdete TU

Ochranárik 112

 

Okresný úrad Banská Bystrica  realizoval okresné kolo výtvarnej súťaže s názvom „Ochranárik čísla tiesňového volania  112 a civilnej ochrany“. Cieľom súťaže bolo priblížiť deťom hravou formou a rôznymi výtvarnými technikami tematiku civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112. Našu materskú školu reprezentoval svojou výtvarnou prácou Teo Dobrík pod vedením p. učiteliek Moniky a Viki. Jeho Ochranárik sa umiestnil v kategórii materských škôl na 1. mieste. Vyhodnotenie súťaže a odovzdanie cien sa konalo 30. novembra 2018 počas osláv „Národného dňa tiesňovej linky 112“. Po odovzdávaní cien a diplomov nás pozvali na exkurziu po Koordinačnom stredisku integrovaného záchranného systému (IZS). Navštívili sme tri strediská a to stredisko tiesňového volania 112, stredisko záchrannej zdravotnej služby a stredisko hasičského a záchranného zboru.  Táto exkurzia bola pre nás zaujímavá, poučná a odniesli sme si množstvo informácií.

Na záver ešte raz gratulujeme víťazovi.

Fotogalériu nájdete TU

Mikuláš a Vianočné trhy

 

Dnes je veľká slávnosť naša,

privítame Mikuláša.

Máme preňho balíček,

plný krásnych básničiek.

 

Tak ako každý rok, aj tento k nám zablúdil nečakaný hosť. Prišiel k nám Mikuláš so svojimi pomocníkmi, ktorí rozžiarili detské očká. Tento rok Mikuláš prišiel do nášho  kultúrneho domu v Brusne, kde výzdoba v nás vyčarila krásnu zimnú predvianočnú atmosféru. Detičky privítali Mikuláša nádhernou pesničkou, ktorou ho zavolali na pódium. Neskôr si už Mikuláš vypočul pesničky, básničky  postupne od škôlkarov, školákov, ale aj detí zo Základnej umeleckej školy. Mikuláš sa potešil pesničkám a básničkám, ktoré si pre neho detičky spolu s pani učiteľkami a pánom učiteľom pripravili, no tiež krásnemu tancu od škôlkarov. Samozrejme on ich za to odmenil sladkým mikulášskym balíčkom. Po programe v kultúrnom dome sme sa všetci presunuli na námestie, kde už boli pripravené vianočné trhy, ktoré do celého Brusna priniesli predvianočnú náladu. Všetci navôkol  mohli ochutnať vianočný punč, varené vínko, čaj, popozerať si Vianočné trhy a kúpiť si rôzne výrobky. Počasie nám vyšlo, bolo príjemne mrazivo, a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto príjemnej akcie. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým zúčastneným a taktiež Obci Brusno, Základnej škole s materskou školou Brusno, Základnej umeleckej škole a tiež rodičom zato, že sme sa všetci mohli stretnúť pri takejto milej akcii. Ďakujeme.

Fotogalériu nájdete TU

Rozprávka ‚,Na brušku ˮ

 

Vo štvrtok 29.11. 2018  v dopoludňajších hodinách našu MŠ navštívili herci z divadla na Rázcestí. Prišli nám zahrať rozprávku ,, Na brušku ˮ : O Jurkovi s kozou a dvoch kamarátoch. Ide o príbeh chudobného chlapca Jurka, ktorý nemá nikoho na svete len svoju kozu - Rózu a dvoch kamarátov, ktorí sa rozhodli jedného dňa navštíviť zámok  a rozveseliť smutnú princeznú. Aj v tejto rozprávke sa mieša dobro a zlo, bieda a bohatstvo, zlo a nenávisť, ale ako to už v rozprávkach býva, aj táto sa končí so šťastným koncom. Vďaka koze Róze sa Jurkovi podarilo rozveseliť smutnú princeznú. Deťom sa rozprávka veľmi páčila. Hercov odmenili potleskom a tešia sa na ďalšie divadelné predstavenie.

Fotogalériu nájdete TU

Mikulášsky futbalový turnaj

Dňa 2.12 sa v našej telocvični uskutočnil Mikulášsky futbalový turnaj prípravkárov. Turnaja sa zúčastnilo 5 mužstiev – Brusno „A“, Brusno „B“, Badín, Podlavice „A“, Pdlavice „B“. Našu materskú školu reprezentovalo trio predškolákov Riško Hirka, Teo Dobrík a Peťo Kočický. Aby chlapci vládali hrať naplno vo všetkých zápasoch, boli s nimi spolu v mužstve Brusno „B“ aj štyria školáci. Celý turnaj sa hral v priateľskej a predvianočnej atmosfére. Chlapci si schuti zahrali, nastrieľali množstvo gólov a aj keď nešlo až tak o výsledky dokázali tri zápasy vyhrať a jeden remizovať. Na záver turnaja k nám zavítal aj Mikuláš, ktorý nám dal za odmenu balíček a samozrejme aj medailu. Spoločne sme tak strávili príjemné futbalové dopoludnie.

Fotogalériu nájdete TU

Besiedka pre starých rodičov

V našej materskej škole sme dňa 9.11. pripravili besiedku pre starých rodičov a strávili sme spolu s nimi pekný podvečer. V každej triede si detičky pripravili program pre svojich starých rodičov. Deti recitovali básne, zahrali divadielko a spievali piesne, za čo si vyslúžili veľký potlesk. Potom sa deti spoločne so svojimi starými rodičmi pustili do práce a vyrobili veľa krásnych jesenných dekorácií. Po práci si všetci pochutnali na maškrtách. Detičky potom darovali svojim babkám a dedkom darček, ktorý vlastnoručne zhotovili. Aj tento rok sme zakončili besiedku lampiónovým sprievodom. Všetci sme sa poobliekali, pred budovou školy sme rozsvietili naše lampióny a spoločne sme sa prešli ulicami Brusna. Bol to vydarený podvečer plný zážitkov.

Fotogalériu nájdete TU

Deň veselých zúbkov

Trieda jabĺčok sa zapojila do projektu Veselé zúbky. Pani učiteľky si pre deti pripravili Deň veselých  zúbkov. Na návštevu prišla aj pani zubárka Monika, ktorá ich oboznámila so správnymi technikami čistenia zúbkov a pomôckami, ktoré môžu pri čistení používať. Deti potom pozerali veselé a zároveň edukačné zúbkové rozprávky a videoklipy.  Pani zubárka doniesla so sebou aj Zubožrúta, ktorý sa im snažil prekaziť zúbkový deň. Rozprával deťom aby si zúbky neumývali a jedli veľa sladkostí.  Naše detičky však Zubožrúta vyhnali zubnými kefkami, pretože už vedia ako sa správne starať o svoje zúbky a vedia aj to, čo je pre zúbky zdravé a čo nie. Poobede sme mali zúbkovú besiedku aj s rodičmi našich jabĺčok. Pani zubárka si pre rodičov pripravila zúbkový kvíz aby rodičov otestovala ich vedomosti v oblasti starostlivosti o zúbky svojich detí. Na záver si detičky zatancovali s pani zubárkou Monikou a so Zubožrútom. Fotky z tohto dňa nájdete vo fotogalérii.

Fotogalériu nájdete TU

Šarkaniáda

Dňa 29.09.2018, v sobotné  jesenné slnečné doobedie,  sme sa  vybrali na kopec nad Brusnom pri príležitosti púšťania šarkanov. Všetci spolu sme sa stretli o 10:00hod. pri kostole a vybrali sme sa spoločne na kopec.

Zubaté jesenné  Slniečko svietilo, vetrík fúkal, a teda bolo to najlepšie počasie pre našich šarkanov.

Všade vládla výborná atmosféra, všetci sa tešili z tohto krásneho doobedia. Hneď ako sme vyšli na kopec, sme začali vyberať našich krásnych pestrofarebných šarkanov. Nielen naše detičky boli nedočkavé, ale aj naši rodičia, a preto hneď aj začali so svojimi ratoliestkami púšťať šarkany. Šarkany boli krásne, rôznych farieb  a na modrej oblohe sa nádherne vynímali.

Keďže sme pritom veľmi vyhladli, ockovia nám založili ohník a všetci spolu sme si opekali špekačky.

Na záver našej Šarkaniády dostali detičky medaily a tiež sladkú odmenu.

Bol to veľmi pekný deň a my sa  už teraz tešíme na ďalšie spoločné akcie v tomto školskom roku.

Fotogalériu nájdete TU

Ako sa Jabĺčka vybrali na turistiku

V rámci témy Miesto, kde žijem, sme sa chceli pozrieť na Brusno z vyššej perspektívy ako ju vidíme denne.  Preto sme sa v jedno slnečné dopoludnie vybrali na turistickú vychádzku ku krížu na Dubinku. Naše jabĺčka sa z tohto výletu veľmi tešili a mierne náročný terén zvládli na výbornú. Z kopca sme mali našu dedinu ako na dlani, a tak sme mohli ľahko rozpoznať nielen dominanty Brusna, ale aj domy, paneláky a bytovky, v ktorých naše jabĺčka bývajú. Z turistiky sme aj trochu vyhladli, preto sme si na kopci trochu oddýchli a zjedli všetko, čo nám rodičia do ruksakov pribalili. Cestou naspäť sme si veselo spievali a do škôlky sme sa vracali s úsmevom na tvári. Fotky z našej prvej tohtoročnej turistiky si môžete pozrieť vo fotogalérii.  

Fotogalériu nájdete TU